Cikkek: Híres emberek
„Hager Ritta életműve, ez az immár hét évtizedes textilművészeti munkásság a kezdetektől a szakralitás, a keresztény szellemiség jegyében épül. A Magyar Művészeti Akadémia a Vigadó Galériában felállított retrospektív kiállítással is köszönti jeles tagját, a nemzet művészét 90. születésnapja alkalmából. A kiállítás a járványügyi intézkedések függvényében június 20-ig lesz látogatható.”
(Forrás: www.mma.hu )
A hírt olvasva az örkénytábori Magyar Királyi Honvéd Lovagló és Hajtótanárképző Intézet alapításának 85. évfordulója alkalmából Táborfalván 2015-ben megtartott rendezvény jutott eszembe, hiszen itt személyesen találkozhattunk Hager Ritta iparművésszel, hallhattuk visszaemlékezését, hiszen édesapja, Sashalomi Hager Ottó vezérőrnagy 1938 és 1941 között Örkénytábor parancsnoka volt.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2013-ban megjelentetett „Pest megye kézműves remekei” című kiadvány 16 mestert mutat be, akik az elmúlt 10 évben az MKIK által kiírt pályázat keretében megkapták e kimagasló kitüntetést.
Birinyi András történetét idézzük a nevezett műből:
A sokoldalú népi iparművész a hangszerkészítésben lelte meg igazi örömét
Ha a műhelyében alkot, megszűnik számára a külvilág, csak a megmunkálásra váró fa és ő létezik. S végül jön a beteljesülés öröme, amikor az alapanyagból ledolgozza a fölösleget, és abból hangzó szerszám, hangszer lesz – vallja Birinyi András népi iparművész. A hangszerkészítő mester eddig már sok citerát, ütőgardont, facimbalmot, bőrdudát és pánsípot adott ki a kezei közül, de talán még ennél is fontosabbnak tartja: nagyon sok fiatalt „beoltott” a mesterség, a zene szeretetével.
Tóth Rozália festőművészre emlékezünk
Tóth Rozália már egy éve kezdte el tervezni a kiállítását, a sors azonban úgy hozta, hogy emlékkiállítás lesz Hernádon a Művelődési Házban. A tárlat 2016. január 30-tól három héten át lesz látogatható.
György László Táborfalván élő ultrafutó az EMU (Egyesület a Magyar Ultrafutásért) szervezésében 2017. szeptember 29-október 1. között Balatonfüreden megrendezett 48 órás versenyen kategóriájában 2. helyezést és korosztály rekordot ért el, az összesített versenyen a 10. helyen végzett. Gratulálok György Lászlónak, további sikereket kívánok! Kérésemet teljesítve mondta el a futáshoz fűződő gondolatait.
A szenzáció erejével hatott az október 21-i sajtóhíradás, miszerint egykori magyar hadifoglyok rejtőző kézirataira találtak rá a Krasznojarszki Helytörténeti Múzeum raktárában. A 20 füzetnyi, immár évszázados lelet legértékesebb kéziratfüzete Gyóni Géza életrajzát és verseit tartalmazza 211 oldalon, melyet Székely Lajos (1883-1919) tartalékos főhadnagy, marosvásárhelyi tanár szerkesztett.
Átutazva Lajosmizsén a Művelődési Ház elektronikus hirdetésén olvasom:
"Közönségtalálkozó Kassai Lajossal”
Köszönöm Maatz Kármen Reginának, hogy elfogadta meghívásunkat, eljött könyvtárunkba és lehetőségünk nyílt a beszélgetésre a Mr. Gerald Cirkuszról, illetve annak ifjú igazgatójáról, Mr. Geraldról, aki nem más, mint Regina Asszony fia…
Matyófalvi (Matyó) Gábor édesapja (Matyófalvi Ferenc) tanár, édesanyja (Sövény Ida) tanítónő, felesége [Varga Erzsébet /Tasi/ (1950-2003)] vegyész, gyermekük [Matyófalvi Áron (1980)]. Iskoláit Táborfalván és Budapesten végzi. 1968-ban költözik Szentendrére. Itt készíti első szobrait.
Kedves Olvasóink!
Matyófalvi Matyó Gábor szobrászművész emlékkiállításának megnyitója 2019. július 6-án volt a táborfalvi Jókai Mór Művelődési Házban.
Kedves Olvasónk!
Szeretettel ajánlom figyelmükbe Matyófalvi Judit visszaemlékezésének további részeit. Örömmel vennénk Olvasóink hozzászólását, emlékeit, fényképeit a Matyófalvi házaspárról, az egykori tábori iskoláról. Ne vesszen el a múltunk!
Borsi Mária könyvtáros
Kedves Olvasóink!
A következő levél érkezett könyvtárunkba:
„Márk Attila vagyok.
1938. december 22-én születtem Kisbér-Pulapusztán, ahol apám huszár katona volt.
A Nyíregyháza II. Rákóczi Ferenc Honvéd Kollégium nyugdíjasa vagyok 1994 óta. Nyíregyházán élek.
Boldog gyermekkoromat töltöttem Örkénytáborban 1947 és 1954 között egyszeri megszakítással.
Matyófalvi Ferenc Tanító Úr nagy hatással volt rám! Tanított, nevelt, formált. Felnőtt életem folyamán gyakran kerestem örkénytábori emlékeimet interneten.
Nagy – nagy boldogság töltött el, amikor az Ön szerkesztésében megjelenő „www.taborfalva-konyvtar.hu” –t megtaláltam.
Matyófalvi Judit és Márk József testvérem osztálytársak voltak. Többször elolvastam Judit gyönyörű memoárját édesapjáról, örkénytábori életükről. Hatására elemi erővel törtek elő bennem a felejthetetlen örkénytábori emlékeim.” (2018.06.04.)
Köszönöm Márk Attilának, hogy elküldte számunkra visszaemlékezését és hozzájárult közzétételéhez! Köszönöm a megőrzött iskolai fényképet Márk József és Matyófalvi Judit közös osztályáról, melyet elküldött számunkra! A képen Matyófalvi Judit mellett édesanyja, Matyófalvi Ferencné.
Fogadják szeretettel Márk Attila írását!
Borsi Mária könyvtáros
Matyófalvi Judit visszaemlékezéseit közöljük édesapjáról, Matyófalvi Ferenc örkénytábori tanítóról.
Köszönöm Juditnak, hogy megosztja velünk emlékeit, köszönöm, hogy régi fényképeket adott át könyvtárunk helytörténeti gyűjteménye számára. A következőkben nemcsak egy kiváló tanárember sorsát ismerhetjük meg, de a kort is felidézzük, amelyben élt. Szeretettel ajánlom Olvasóinknak!
Borsi Mária könyvtáros
Kedves Olvasóink! Matyófalvi Judit visszaemlékezésének befejező részét közöljük, melyet ezúton szeretnék figyelmükbe ajánlani.
Borsi Mária könyvtáros
Nagy meglepetés és igazi kuriózum számomra, hogy itt, Táborfalván, a Felső-Homokhátságon két sikeres evezős sportember él közöttünk, Szentpáli Gergő és Szentpáli Balázs.