Települési Értéktár hírek
Táborfalva Nagyközség Önkormányzatának Képviselõ-testülete 2015-ben hozta létre a Települési Értéktárat, az értéktár létrehozásával, gondozásával kapcsolatos feladatok ellátására megalakította a Települési Értéktár Bizottságot.
A bizottság elnökének Birinyi András alpolgármestert, bizottsági tagjainak Szalay Vilmost és Borsi Máriát választotta. A Települési Értéktár székhelye a Nagyközségi és Iskolai Könyvtár.
Az elmúlt évek során a Települési Értéktár megbecsült helyi értéke lett
Matyófalvi Gábor Háborús Emlékmûve és Platthy József díjugrató olimpiai bronzérmes életmûve, valamint több helyi értékünk bekerült a Pest Megyei Értéktárba is:
az Örkénytábori Magyar Királyi Honvéd Lovagló és Hajtótanárképzõ Intézet, a Birinyi Gyûjtemény, a Gyökereink Emlékudvar, a Platthy József Bajtársi Egyesület, a Táborfalvi Lõ- és Gyakorlótér természeti értékei.
Tovább a Települési Értéktár oldalra >>
Programajánló: Ozorai Pipó vára
Nemrég barátainknál jártunk Dombóváron és meséltek arról, hogy a felújítás után milyen szép lett az ozorai vár.
Nincs túl messze Ozora Dombóvártól, hamarosan megérkeztünk és valódi csoda tárult elénk!
A vár gyönyörû, vadszõlõvel befuttatott belsõ udvara, az igényesen, nagy szakértelemmel felújított kiállítóterek, a kiváló, szakszerû tárlatvezetés meggyõzött bennünket arról, hogy ide máskor is el kell látogatnunk!
Pipó vára programajánló itt olvasható >>
Könyvtári óra
A Csurgay Franciska Általános Iskola 2. b osztályos tanulói ismerkedtek a könyvtárhasználat szabályaival a Nagyközségi és Iskolai Könyvtárban.
Sajnos, elsõ osztályos korukban a gyerekek nem tudtak eljönni a könyvtárba a pandémia miatt, ezért is külön öröm számomra, hogy Szöllõsi Aranka és Gazsó-Kollár Szilvia tanító nénik elhozták az osztályt. Az olvasás, a könyvek megszerettetése, az irodalmi ízlés, a mûveltség kialakítása, az önálló ismeretszerzés elsajátítása kisgyermekkorban kezdõdik. Az internet, a tabletek, okostelefonok világában a nyomtatott könyvek varázsa megmaradt a gyerekek számára. A szépen illusztrált mesekönyveket, az ablakos-kihajtós interaktív ismeretterjesztõ könyveket örömmel lapozgatják.
A könyvtári órán készült képek, megtekinthetõk a galériában >>
-
A könyvtár téli nyitva tartása
Kedves Olvasóink!
2021. november 1-jétõl 2022. március 31-ig TÉLI NYITVA TARTÁS szerint várjuk Látogatóinkat!
Tanítási idõben, az általános iskola mûködési rendjéhez alkalmazkodva:
hétfõn, szerdán, csütörtökön és pénteken 12.30 és 16.00 óra között
az iskola tanulói, pedagógusai, dolgozói látogathatják a könyvtárat; bejárat a csarnok felõl;
hétfõn, szerdán, csütörtökön és pénteken 16.00 és 18.00 óra között
a nagyközség lakói, felnõtt olvasók látogathatják a könyvtárat; bejárat az Árpád utca felõl.
SZOMBATON A KÖNYVTÁR ZÁRVA TART!
Táborfalva határában - Télelõ
Ünnepi megemlékezés Táborfalván
az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulójáról
2021. október 22-én a Jókai Mór Közösségi Színtér színpadán a Csurgay Franciska Általános Iskola hatodik osztályos tanulóinak színvonalas mûsorát láthattuk a forradalom eseményeirõl.
Felkészítõ pedagógusok: Faragó Henriett és Doricsák Ildikó.
Az elõadás után Nagy Andrásné polgármester asszony és Szabó Viktor alezredes úr, a helyõrség parancsnoka az emléktáblánál helyezte el a megemlékezés koszorúját.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékmûvénél virágokkal fejezték ki tiszteletüket a Napraforgó Óvoda kisgyermekei, majd a táborfalvi egyesületek, civil szervezetek képviselõi koszorúkkal emlékeztek a forradalom hõseire és áldozataira: a Táborfalvai Horgász Egyesület, a Kéknefelejcs Nyugdíjas Klub, a Táborfalvai Hagyományõrzõ Íjász Egyesület, az Örkény-Tábor Vadásztársaság, a Platthy József Bajtársi Egyesület, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Táborfalvi Szervezete, a Táborfalvi Közmûvelõdési és Népzenei Egyesület, a Nosztalgia és Hagyományõrzõ Kulturális Egyesület és a Nagycsaládosok Táborfalvi Egyesülete.
Az ünnepségen készült fényképek megtekinthetõk a galériában >>
Az örkénytábori páncélvonatok
Minél inkább kutatom a vasútvonal múltját, annál több érdekes és meglepõ dolgot vélek felfedezni. Évekkel ezelõtt teljesen véletlen bukkantam rá valahol az interneten, hogy bizony, ezen a vasútvonalon valaha páncélvonatok is jártak. Na de vajon miért? Van-e köze mindehhez Táborfalvának? Mi is az a páncélvonat?
Gyorgyovics Krisztián írása itt olvasható >>
Megújult a táborfalvi református imaház
Az Örkényi Református Missziói Egyházközség négy település, Örkény, Hernád, Pusztavacs és Táborfalva református híveit egyesíti, önálló templommal hosszú éveken át Örkény rendelkezett. 1997-ben került sor az ökumenikus összefogással felépült táborfalvi református imaház felszentelésére.
Tóth Levente táborfalvi presbiterrel beszélgetek, aki templomunk felújításának élére állt és kitartó, áldozatos munkájával nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ma egy megszépült, megújult imaházban találkozhatnak a református hívek.
Megújult a táborfalvi református imaház írás itt olvasható >>
Magyarok Nagyasszonya ünnep és a búcsú
Az ótörök eredetû búcsú szónak többféle jelentése él a magyar nyelvben. Jelent bûnbocsánatot, búcsúvételt a bûnöktõl, a bûnökért való büntetéstõl, vagy zarándoklatot, átvitt értelemben sokadalmat. A magyar nyelvben – az egyértelmûség okán – a kegyhelyekre történõ zarándoklatot, az ott mondott ünnepi misét gyakran „szentbúcsúnak” is nevezik, az ünnepi alkalmakra oda összesereglett sokadalmat „búcsújáróknak”. De ugyanígy búcsúnak nevezik a templom védõszentjének évenként ismétlõdõ ünnepét is – ez a „templombúcsú”.
A teljes cikk itt olvasható >>