Cikkek: Ajánló
1920. június 4. A trianoni béke aláírása
Az évfordulóhoz kapcsolódóan két könyvet szeretnénk Olvasóink figyelmébe ajánlani, amelyek könyvtárunkban is elérhetőek.
A Trebitsch-ügyirat : a Magyar Királyi Belügyminisztérium titkos dokumentumai Trebitsch Ignác nemzetközi kémről és kalandorról, 1930-1938.
Megjelent Molnár Ábel Péter - A Turjánvidék Natura 2000 terület déli részének tájtörténeti elemzése.
Az ALKOTÓ negyedévente megjelenő Irodalmi-kulturális folyóirat, melyben az ország határain belül, és kívül élő amatőr és profi alkotók egyaránt publikálhatják saját alkotásaikat.
Andrej Fatyejev – Világostól - Krímig
(Egy magyarbarát orosz huszártiszt emlékeiből)
Kicsit visszamegyünk az időben, megkeresünk olyan régebbi kiadású könyveket, novellákat, amelyeket bátran ajánlunk az olvasni szeretőknek.
„a fejlődés ellen nincs gyógymód” (Neumann János)
Örömmel értesítjük Olvasóinkat, hogy könyvtárunk értékes könyvadományban részesült:
az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben című huszonegy kötetes könyvsorozat hasonmás kiadása Magyarország kormányának ajándéka.
A könyv jelentősége, ahogy Basky András az előszóban megfogalmazza, hogy írásos formában rögzíti a Lajosmizse környékén működő tanyai iskolák történetét, a rendelkezésre álló dokumentumok, visszaemlékezések alapján. Ez a történet nem teljes, de a könyv alapot teremt a további kiegészítésekhez.
Petőfi Sándornak nincs egyenesági leszármazottja, édesanyja, Hrúz Mária, és édesapja, Petrovics István testvéreinek utódai viszont mindmáig köztünk élnek. Közéjük tartozik például Andrásfalvy Bertalan néprajztudós, illetve Hankiss Elemér szociológus is rokonnak tudhatta magát.
Egy könyv, ami a "Ahol a zsenik bölcsője ring" kötet gyermemeknek szánt változata. Közel hatvan olyan magyar hírességről, tudósról, feltalálóról olvashatunk, akik nevéhez sok-sok esemény, találmány köthető.
2021-ben is több különleges e-kiadvánnyal jelentkezett a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMKI). A következő e-könyvek olvashatók, illetve tölthetők le a honlapon.
Örkénytábor 140, a Magyar Királyi Honvéd Lovaglótanárképző és Hajtóiskola 85 éves történetére emlékezünk a kötettel.
Olyanok ilyenkor a csillagok, mint az álmos gyerek szeme. Kicsit hunyorognak. És még nem tudják: sírásra vagy nevetésre nyíljanak-e, avagy aludjanak tovább. Hát, csak pislognak.
Enyhe az idő, a szél csak a kerítések mellett lézeng, ámbár elég hűvösen. Az ablakok néhol nézik már a hajnalt, néhol nem, és a csizmák nem kopognak a gyalogjárón, inkább csak cuppognak.
Néhol egy halk szó, néhol az se. Néhol csak árnyak járnak. Néhol kis lámpások imbolyognak és mutatják, hova kell lépni. Ámbár hiszen sár van mindenütt.
Az ég még sötét. A tegnap gondja, mintha még aludna, a mai még nem ébredt fel. S a falu csak tiszta önmagát viszi a hajnali misére.
Ajtó nem csattanik, kiáltás nincs.
A külső mozgás bekúszik a templomba s megnyugszik. Suttog egy kicsit, vár, s amikor már a gyertyák lángja is meggyúlik a várakozástól, felkiált az időtlen vágy: „Harmatozzatok égi Magasok”