Fekete Gyula, Szabó József János: Mozaikok Örkénytábor történetéből 1875 - 2015

Örkénytábor 140, a Magyar Királyi Honvéd Lovaglótanárképző és Hajtóiskola 85 éves történetére emlékezünk a kötettel. 1875-től kezdődött meg itt a hadsereg első kiképzése és lövészete. Az Osztrák-Magyar Monarchia idejében a területen főként tüzérségi eszközök kísérleti lövészete folyt. 1930-tól a Magyar Királyi Honvéd Lovaglótanárképző és Hajtóiskola is használta a területet. A lovas kiképzések sikerét olimpiai érmek is bizonyítják. Me az a második legnagyobb, aktívan használt katonai lőtér Magyarországon.

"1885. november 25-én Pálóczi Horváth István tüzér főhadnagy feleségül vette Váradiné lányát, Katona Ilonát. Ez a házasság nagy hatással volt a későbbiekben Örkény - Örkény-tábor kialakulására, fejlődésére. Földrajzi adottságai, a fővároshoz való közelsége, a jó közlekedési lehetőségek hamarosan országos hírű katonai területté tették Örkénytábort."

(Részlet a könyv II. "Nagyüzem" a tüzér táborban című fejezetéből)