A Turjánvidék Natura 2000 terület déli részének tájtörténeti elemzése

Megjelent Molnár Ábel Péter - A Turjánvidék Natura 2000 terület déli részének tájtörténeti elemzése, melyben olvasható az Árpád-kor előtti idők régészeti összefoglaló, a környező települések története az Árpád-kortól napjainkig. A szerző ezek után sorra veszi a következő községek rövid történetét: Hernád, Örkény, Táborfalva, Felsőlajos, Ladánybene, Tatárszentgyörgy, Esső, Zádogegyház, Kunpeszér, Mántelek, Hartyán, Szentpéter, Ürbő, Bugyi.

Következő részben a Táborfalvai Lő- és Gyakorlótér története olvasható.

A kiemelt jelentőségű területrészek tájtörténeti elemzése részben a következők keírása van: Bugyi, Sári-víz, Kettős-hegy környéke, Mánteleki-buckás, Buckai-kerület (Mántelek déli része, Peszéri-erdő északi vége), Peszéri erdő déli tömbje, Dabas (Sári, Dabas, Gyón), a Vizes-nyilas és környéke, a gyóni rétek, a gyóni Nagy-víz, Éleslőtér, Esső-puszta, Tatárszentgyörgy, Göböly-járás, Fácános-kert és az Örkényi-erdő, Örkénytábor környéke, Madarasi-tó és környéke, Ladánybene, Mogyorós, Orbán-erdő, tatárszentgyörgyi tölgyes, borovicskás. A könyv végén a Mozgó homokfelszínek rész és egy összefoglaló olvasható.

Molnár Ábel Péter - A Turjánvidék Natura 2000 terület déli részének tájtörténeti elemzése (pdf)