Cikkek főoldala » Értékeink

Cikkek: Értékeink

Borzaspusztai templomrom

Könyvtárunk honlapján az elmúlt években már több olyan - a közelben található és könnyen elérhető - történelmi, kulturális emléket, emlékhelyet ajánlottunk, amelyek egy-egy rövidebb túra alkalmával megtekinthetők. Most a borzaspusztai templomrom rövid történetét ismerheti meg a kedves Olvasó.

Értékeink - Lajosmizsei pusztatemplom

Lakóhelyünkön vagy a közelében vannak olyan jelentôsebb építészeti emlékek, amelyeket érdemes számon tartani és egy rövidebb idôre tervezett kiránduláson felkeresni.
Ebben a sorozatunkban egy-egy ilyen kulturális, történelmi helyet keresünk fel és röviden bemutatjuk.

Most a Táborfalvától és Felsôlajostól nem messzire található lajosmizsei pusztatemplomról lesz szó.

Értékeink - Nyárlőrinci templomrom

Lakóhelyünk közelében több olyan – esetenként több száz éves – kulturális, történelmi és vallási emlék található, amelyek létezésérôl nem biztos, hogy hallott mindenki.

Az "Értékeink" írásokban felkeressük azokat a környékbeli helyeket, romokat, épületeket, épületmaradványokat, történelmi emlékeket, amelyek néhány kilométerre vannak Táborfalvától és akár egy délutáni kerékpáros vagy autós kirándulás keretében felkereshetôk.

Értékeink - Pusztavacsi látnivalók

Lakóhelyünkön vagy a közvetlen közelében több olyan értéket találhatunk, amelyeket érdemes számon tartani és egy rövidebb idôre tervezett kiránduláson felkeresni. Ebben a sorozatunkban egy-egy ilyen kulturális, történelmi helyet ismertetünk.
Néhány kilométerre található Táborfalvától az a falu, aminek elsô írásos említése 1274-bôl való, Och néven.

Értékeink: Ladánybenei Árpád-kori templomrom

Lakóhelyünkön vagy a közelében több olyan kulturális, történelmi, vallási emlék talélhtó, amelyeket érdemes számon tartani és egy-rövidebb kiránduláson felkeresni. E sorozatunkban ezeket a helyeket keressük fel és mutatjuk be. Jelenlegi írásbn a ladánybenei Árpád-kori templomromról lesz szó, amit akár kerékpárral vagy gyalogosan is meglátogathatunk.

Inárcsi Szent György templom emlékpark

Az "Értékeink" írásokban folyamatosan ismertetünk olyan - a közelben található és könnyen elérhető - emlékeket, emlékhelyeket, melyeket könnyen elérhetünk akár egy félnapos kirándulással is.

Miközben ezeket felkerestem, fényképeztem, arra  jöttem rá, hogy nagyon sok emlékünk van az elmúlt évszázadokból, annak ellenére, hogy a Kiskunság  viszonylag ritkán lakott terület volt, a török időkben pedig szinte teljesen elnéptelenedett és az építmények nagy része  elpusztult.

Inárcs - igen gazdag - középkori történelmének nagy részét már feltárták és megírták helytörténeti művekben.

Református címer

A reformáció 500. évfordulója és a táborfalvi református imaház fennállásának 20. évfordulója alkalmából 2017-ben készítette Nagy Dávid fafaragó a templomban elhelyezett református címert.

Szent Anna-kápolna

Lakóhelyünk közelében, több olyan - esetenként többszáz éves - kulturális, történelmi, vallási emlék található, amelyek létezéséről nem biztos, hogy hallott mindenki.

Az "Értékeink" sorozatban felkeressük azokat a helyeket, romokat, épületeket, épületmaradványokat, történelmi emlékhelyeket, amelyk egy-egy fél- vagy egynapos kirándulás alkalmával meglátogathatók.

Táborfalvától nagyjából egyórás autóútra van Tököl, a Csepel-sziget egyik legrégibb települése. A kisvárost - az egyik legenda szerint - Árpád fejedelem lovászáról nevezték el, másik szerint a "tökély" szóból ered a "Tököl" elnevezés. Utóbbi inkább valószínű, ugyanis, Árpád vezér lovászát Csepelnek hívták...