85 éve alakult a Magyar Királyi Honvéd Lovaglótanárképző és Hajtóiskola
Október 3-án, szombaton a Stípa Egyesület, az Örkénytábor Vadásztársaság és Táborfalva Önkormányzata, valamint az Magyar Öttusa Szövetség szervezésében, a 2010-es megemlékezéshez hasonlóan ismét emlékünnepséget szerveztek az egykori iskola létrehozóinak, tanárainak, növendékeinek és minden dolgozójának emlékére Táborfalván.
A rendezvényt a nagyszámban megjelent helyiek mellett megtisztelte a jelenlétével Balczó András, öttusázó olimpiai és világbajnok, a Nemzet Sportolója; Szondy István öttusázó olimpiai és világbajnok, aki 1956-ban lovas olimpikonként is részt vett a játékokon; Bakó Pál olimpiai ezüstérmes, világbajnok öttusázó; Maracskó Tibor olimpiai ezüst és bronzérmes, világbajnok öttusázó; Marosi Ádám olimpiai bronzérmes, világ és Európa-bajnok öttusázó; Kasza Róbert világ és Európa-bajnok, olimpikon öttusázó; Császári Attila, világbajnoki ezüstérmes, magyar bajnok öttusázó, a Magyar és az Európai Öttusa Szövetség volt elnöke; Dobi Lajos világbajnoki ezüstérmes, magyar bajnok, olimpiai tartalék öttusázó; Tibolya Péter válogatott, olimpiai tartalék öttusázó, Lázár Vilmos, a Magyar Lovassport Szövetség elnöke, aki az elmúlt hónapban, Fábiánsebestyénben egyéniben és csapatban is világbajnok lett a Kettesfogathajtó Világbajnokságon; Varró József kétszeres olimpikon, sokszoros magyar bajnok lovas versenyző.
A könyvtár zárva
Értesítjük Olvasóinkat, hogy a könyvtár a következő napokon zárva tart: 2015. október 23. (péntek), 26. (hétfő) 30., 31. (péntek, szombat).
Mozaikok Örkénytábor történetéből 1875 - 2015
Örkénytábor 140, a Magyar Királyi Honvéd Lovaglótanárképző és Hajtóiskola 85 éves történetére emlékezünk a kötettel.
A magyar jazz története
"Sajnos mind a két banda, a Syrius és a Rákfogó is befejezetlen maradt. Nekem egyáltalán nem szívügyem ez a jelenlegi retróvilág, sem az, hogy a Syriusból egyfajta mítosz lett, és én mintha ki lennék állítva egy panoptikumba. Mikor visszajöttem, egy újságíró az interjú közben felkiáltott:
- Te egy legenda vagy!
- Én? Én nem, a Botond meg a Búvár Kund, ők a legendák - válaszoltam.
De azóta egy párszor így mutatkoztam be:
- Szervusz, Ráduly Mihály, nyugdíjas pincér és legenda"
(Ráduly Mihály)
Jávorszky Béla Szilárd - A magyar jazz története ismertető >>
Benedek Elek születésnapja - a népmese napja
Benedek Elek, a "nagy mesemondó" 1859. szeptember 30-án született.
A népmese fennmaradásának, illetve az mesékben lévő bölcsességek továbbhagyományozásának érdekében a Magyar Olvasástársaság felhívást tett közzé 2005. tavaszán, miszerint csatlakozik ahhoz a kezdeményezéshez, hogy a meseíró születésnapja legyen a népmese napja.
Első alkalommal 2005. szeptember 30-án rendezték meg a népmese napját.
A nap fő célja, hogy könyvtárosok, óvónők, pedagógusok és más, mesével foglalkozók, gyermekek, szülők kiemelt tisztelettel figyeljenek a népmesék felé.
Móra Ferenc - Öreg diófák alatt
Móra Ferenc nagyon jól ismerte az alföldi szegény emberek gondját, baját, örömét.
E kötetbe válogatott novellák ezeknek az embereknek a minennapjairól szólnak, hiszen az író is ebből a világból származott.
Móra Ferenc: Öreg diófák alatt ajánló >>
Gramofon - 2015. ősz
Megjelent a Gramofon zenei kiadvány őszi száma, melyben klasszikus, jazz, nép- és világzenei írások, riportok, recenziók, ajánlatok olvashatók.
Klasszikus:
- A szlovák jazz új arcai
- A vérző orgona - Rózman Ákosról, halála tizedik évfordulóján
- Megszólal a zene lelke - zeneakadémiai programajánló
- Korunk zenéje - születésnapos zeneszerzők sorával
- Ízelítő a Müpa őszi programkínálatából
- Salzburg - nyári ínyencségek
- Csodálatos társasjáték - találkozás Keller Andrással
- Zenei körkép
Jazz:
- Billy Cobham, a pozitív példa
- Autumn leaves - őszi koncertajánló
- Egy amerikai futurista zongorista és magyar felesége: George Antheil és Márkus Böske
- Könyvajánló
Világzene:
- "Hamar megtaláltuk a közös hangot" - beszélgetés Pávai István népzenekutatóval
- Idén ősszel húszéves a Fonó
- "A népzene mindig ott volt mellettem" - Kiss-B. Ádám, a Junior Prima díjas Góbé zenekar vezetője
- "Mestereink nem a múlt, hanem a jelen képviselői" - örömzenélés a Hagyományok Házában
- Dabe - Forward: szabadon előre! - találkozás Égerházi Attilával, Barabás Tamással és Kovács Zoltánnal
Gramofon-hang:
- A Magyar Rádió 6-os stúdiója - nyolcvan év a myar zenekultúra szolgálatában
Gramofon zenekritikai műhely
- Klasszikus zene, opera, jazz, népzene és világzene
Gramofon - Klasszikus és jazz honlap
Beszélgetés Ali Gáborné védőnővel
Ali Gáborné Erika 33 éve védőnő, 1998. október 1-je óta dolgozik Táborfalván.
Erikával készült beszélgetés olvasható az Írások/Beszélgetések részben >>
100 éves a Magyar Védőnői Szolgálat
A Hungarikum Bizottság döntése alapján 2015-től nemzeti büszkeségeink között tudható hungarikum a nemzetközileg is egyedülálló ellátási rendszer, a Magyar Védőnői Szolgálat.
Az 1915-ben létrejött Országos Stefánia Szövetség célul tűzte ki a csecsemőhalandóság csökkentését, a születésszám növelését, ezáltal a népesség számbeli erősítését, valamint a tudatlanság és a babona elleni küzdelmet. 1927-ben megalakult a Zöldkeresztes Egészségvédelmi Szolgálat, az elnevezés a nemzetközi környezetvédő mozgalmakra utal.
A zöldkeresztes védőnők feladatai az anya- és csecsemővédelem, az iskola-egészségügy, a nemi betegségek és a TBC elleni küzdelem, a betegek otthoni ápolásának megszervezése és
a szociális gondozás volt. A Stefánia Szövetség és a Zöldkeresztes Egészségvédelmi Szolgálat 1941-ben egyesült. 1948-tól a szolgálat működésében jelentős változások következtek be: 1950-ben megalakult az Egészségügyi Minisztérium és így a védőnői szolgálat egységes irányítás alá került a gyógyítással. 1951-től a körzeti orvos mellett védőnőket is kihelyeztek az ellátási körzetekbe.
Az egészségügyi alapellátásnak jelenleg is két erős pillére van: a háziorvosi és a védőnői rendszer.
A magányos cédrus - Csontváry géniusza
Szeretném mindenki figyelmébe ajánlani Csontváry Kosztka Tivadar életmű kiállítását. Felemelő élmény!
Csontváry Kosztka Tivadar: Baalbek
1906 - Olaj, vászon, 385 x 714,5 cm
Janus Pannonius Múzeum, Pécs
A magányos cédrus – Csontváry géniusza weboldal
Csontváry Kosztka Tivada: Baalbek
1906 - Olaj, vászon, 385 x 714,5 cm
Janus Pannonius Múzeum, Pécs
http://mek.oszk.hu/05000/05096/html/elemzes.htm
A Magyar Nyelv és Könyv Ünnepe a Budai Várban
Idén is megrendezik a Magyar Nyelv és a Magyar Könyv Ünnepét a Budai Várban, a Szentháromság téren, melyre a szervezők nagy szeretettel várják az irodalom és kultúra kedvelőit!
A háromnapos rendezvény díszvendége a Csángóföld. A rendezvény két házigazdája Lukács Bea, az OSZK munkatársa és Nyakas Szilárd.
Pavilonunkban, az OSZK kiadványaival és egyéb érdekességekkel várjuk látogatóinkat.
Szeptember 5-én, szombaton 13.30-kor Földesi Ferenc, a Kézirattár vezetője A corvinák titkai címmel tart előadást Hunyadi Mátyás könyvtáráról – korabeli nevén Bibliotheca Corviniana vagy Bibliotheca Augusta – az Alpoktól északra elterülő első reneszánsz fejedelmi bibliotékáról.
Szombaton, 14 órától Egy elfeledett klasszikus: Kuncz Aladár címmel a kolozsvári székhelyű Kriterion Könyvkiadó és az Országos Széchényi Könyvtár bemutatja közös, Kuncz Aladár Összegyűjtött Munkái c. sorozatának első két kötetét: Fekete kolostor; Egy márványdarab.
A kötetek kapcsán a mindmáig sajnálatosan leginkább egykötetes szerzőnek ismert Kuncz Aladárról és magáról a sorozatról Lukács Bea kérdezi a sorozatszerkesztőket, Boka László irodalomtörténészt, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatóját és Filep Tamás Gusztáv eszmetörténészt.
A kötetek az OSZK standján megvásárolhatók.
A Könyvünnepen az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára különleges tárlatvezetést biztosít a Könyvünnep látogatóinak, továbbá ingyenesen látogatható lesz a Magdolna-torony is, ahonnan fantasztikus panoráma tárul elénk. Nem kell mást tenni, mint a Szentháromság téren vásárolni egy könyvet, amely mellé karszalagot kapnak a látogatók.