Települési értékeink a Nemzeti Értékek Tára felületén
„Települési értékeink az országos értéknyilvántartó felületen" címmel Pest Vármegye Önkormányzata tájékoztató fórumot tartott 2025. március 6-án a Vármegyeháza Dísztermében.
Az Agrárminisztérium Hungarikum Főosztálya által létrehozott Nemzeti Értékek Tára (NEKTÁR) elnevezésű értéknyilvántartó felület azt a célt szolgálja, hogy az értéktárakban szereplő értékeket összegyűjtse és egy országos adatbázisban közzétegye a nagyközönség számára.
A fórum témája elsősorban a NEKTÁR felülettel kapcsolatos teendők áttekintése volt, ahol Táborfalvát képviseltem a Táborfalvi Települési Értéktár Bizottság elnökeként.
Borsi Mária
Kapcsolódó tartalom:
- Táborfalvi Települési Értéktár
- „Települési értékeink az országos értéknyilvántartó felületen” tájékoztató fórum a Vármegyeházán
- Hungarikumok Gyűjteménye - Magyar Értéktár
Február 25. - A kommunizmus áldozatainak emléknapja
Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata szerint minden év február 25-én tartják A kommunizmus áldozatainak emléknapját.
Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet katonai hatóságok 1947. február 25-én jogtalanul letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták, ahol nyolc évet töltött fogságban.
Nagy László: Varjú-koszorú
Sortüzek döreje szédít,
szív szakad és vakolat,
gyász-szalagok közt az Édes
már megint sírvafakadt.
Fél a fű, a vézna füst is
ijedten legöndörül,
félelem dobog a házban,
a tájban körös-körül
Fekete bársony-koloncok
örvényét veti az ég,
varjú-koszorú fölöttem,
rajtam hideg veríték.
Mi így ünnepeltünk...
A magyar kultúra napja alkalmából a Csurgay Franciska Általános Iskola szavalóversenyt rendezett.
A helyszín a Táborfalvi Nagyközségi és Iskolai Könyvtár olvasószobája volt, melyet Taskó Kata könyvtáros az eseményhez méltó módon rendezett be. Ezúton is köszönjük szépen. A tél témakörében tanultak a diákok szebbnél szebb verseket. Volt szó hóról, madarakról, hóemberről, Jég Manóról, téli ünnepekről… Harmincnégy alsótagozatos diák nevezett a versmondásra és külön öröm, hogy az első évfolyamos tanulók is nagy létszámmal képviseltették magukat. Nem ijedtek meg a feladattól. Pedig, aki állt valaha ötven emberrel és egy kamerával szemben és úgy próbált bármit is előadni, az tudja, hogy bizony nem könnyű feladat! Nagyon magas szintű, igényes produkciókat láttunk. Minden gyermek felkészülten érkezett, igazi élmény volt hallgatni a szavalatokat.
A zsűritagoknak - Borsi Mária képviselő asszony, Hmiró Ferencné Ági néni nyugalmazott óvodavezető, Homoki Attila diákönkormányzati képviselő, Hermán Attila igazgató úr - nem volt könnyű dolguk, hogy eldöntsék, kik is álljanak a dobogóra.
Igazán szép délutánt töltöttünk együtt, méltó módon ünnepeltünk. Köszönjük a gyermekeknek az élményt, amit számunkra nyújtottak, a tanítóknak a felkészítést és a jelenlévő vagy a szavalóversenyt az élő közvetítésen keresztül követő szülőknek a támogatást és hogy velünk voltak ezen az igazán szép délutánon.
Jarábik Tünde tanító
1-2. osztály
1. helyezett: Batta Bianka
2. helyezett: Füzesi Viktória
3. helyezett: Mike János
különdíjas: Gazsó Anna
3-4. osztály
1. helyezett: Juhász Csenge Alexandra
2. helyezett: Albert-Mózsik Lara
3. helyezett: Zsigár Kira
különdíjas: Dobos Hanna
A szavalóversenyen készült képek a galériában láthatók >>
Fotók: Taskó Kata
Örkénytábor, 1891
Az épülő katonai tábor
A képeslap hátoldala nagy méretben >>
A képeslap elő- és hátoldala a "Régmúlt Örkénytáborban és Táborfalván" galériában >>
Versmondó verseny 2025. január 23.
Nagy örömömre szolgált, hogy az iskolából felkértek, a könyvtár biztosítson helyszínt A magyar kultúra napja alkalából megrendezett versmondó versenynek.
Köszönöm szépen a bizalmat! A jövőben is nagyon szívesen teszek eleget a felkéréseiknek.
Gratulálok minden gyereknek,tanáraiknak és szüleiknek! Nagyon ügyesek és felkészültek voltak a versenyzők.
Taskó Kata
könyvtáros
A versmondó versenyen készült képek megtekinthetők a galériában >>
Síppal, dobbal...
A magyar kultúra napja alkalmából Birinyi József, Táborfalva díszpolgára, hangszeres szólista, népzenekutató, filmrendező színvonalas hangszerbemutató szólókoncertjét hallhattuk a Jókai Mór Közösségi Színtér nagytermében.
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnuszt, ennek emlékére 1989 óta ezen a napon ünnepeljük a magyar kultúra napját.
Az előadás előtt Nagy Andrásné Polgármester Asszony köszöntötte a résztvevőket, ezt követően Kölcsey Ferenc Himnuszát Galambos András, a Csurgay Franciska Általános Iskola hetedik osztályos tanulójának előadásában hallottuk. Felkészítő pedagógus Szöllősi Aranka Igazgatóhelyettes.
Nagyszerű, lélekemelő találkozás volt ez mindannyiunk számára, találkozás Birinyi Józseffel, népzenei hagyományunkkal, egymással, akik valamennyien a magyar kultúra részei és képviselői vagyunk. Birinyi József Kodály Zoltánt idézte: „Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.” – majd kiegészítette azzal, hogy ha kultúrát nem is, de a kultúra és a művelődési iránti igényt lehet örökölni.
A Birinyi Gyűjtemény a legnagyobb népi hangszeres magángyűjtemény Európában és a Kárpát-medencei népi, történeti hangszerek legteljesebb magángyűjteménye is egyben. A Táborfalvi Települési Értéktár és a Pest Vármegyei Értéktár megbecsült értéke. A mai alkalommal ebből a gyűjteményből láthattunk, hallhattunk egy válogatást.
Köszönjük Mindenkinek, aki hozzájárult ennek a szép estének a létrejöttéhez!
Borsi Mária
Kapcsolódó tartalom:
- Síppal, dobbal hangszerbemutató előadáson készült fényképek
- Síppal, dobbal hangszerbemutató előadáson készült videó
Január 22 - A magyar kultúra napja
„Ne legyen kultúra magyarság és magyarság kultúra nélkül.”
(Kodály Zoltán)
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban Csekén ezen a napon tisztázta le Hymnus című költeményét, amely az Auróra című folyóiratban jelent meg 1829-ben, a cenzúra miatt "A magyar nép zivataros századaiból alcímmel".
Művét 1844-ben Erkel Ferenc zenésítette meg, és 1903-ban lett az ország hivatalos himnusza.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Az emléknapon országszerte számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak. E naphoz kapcsolódva adják át a magyar kultúrával, továbbá – 1993 óta – az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos díjakat: az Apáczai Csere János-díjat, a Brunszvik Teréz-díjat, az Éltes Mátyás-díjat, a Karácsony Sándor-díjat, a- Kiss Árpád-díjat, a Németh László-díjat, a Szent-Györgyi Albert-díjat.
A Himusz kottája, Erkel Ferenc kézirata
Kapcsolódó tartalom:
- ...amikor még csak egy volt a többi között... Kölcsey Ferenc Hymnuszának egy korai kiadásáról (Magyar Nemzeti Levéltár)
- Himnusz története (Kölcsey Ház)
- A Himnusz regényes története (videó)
- A magyar kultúra napja, a Himnusz születésnapja (taborfalva-konyvtar.hu)
- A magyar kultúra napja (Gál Ferenc Egyetem)
Bölöni László kapta a MSÚSZ Életműdíját
A BEK-győztes labdarúgóból lett világhírű edző - többek között Cristiano Ronaldo -, tehetségét felismerő Bölöni László kapta a MSÚSZ 2024-es év Életműdíját.
„A magyar színeket sohasem képviselhettem, de azért valamit talán tettem értük.
Azt, amit génjeimmel, neveltetéssel sikerült elérnem. Hogy az o betű felett ott maradjon a két pont”
Kapcsolódó tartalom:
- MSÚSZ Életműdíj átadó (videó)
- Az év sportolója gála: Bölöni László kapja az MSÚSZ Életműdíjat (Nemzeti Sport)
- Az utolsó BL győztes magyar - Interjú Bölöni Lászlóval, aki felfedezte Cristiano Ronaldot (Táborfalvi MOZAIK, 2010. augusztus, 14 - 15. oldal (Polyák Csaba)
- Táborfalvi MOZAIK, 2010. augusztusi, címlap
- Az utolsó simításokat végzik, tavasszal kerül a mozikba a Bölöni-film (Székely Sport)
- Meghatódva vette át életműdíját Bölöni László (Székely Sport)
- Gratulálunk dr. Bölöni István fogszakorvosnak! (Borsi Mária)