Ozorai Pipó vára

Nemrég barátainknál jártunk Dombóváron és meséltek arról, hogy a felújítás után milyen szép lett az ozorai vár. Nincs túl messze Ozora Dombóvártól, hamarosan megérkeztünk és valódi csoda tárult elénk! A vár gyönyörű, vadszőlővel befuttatott belső udvara, az igényesen, nagy szakértelemmel felújított kiállítóterek, a kiváló, szakszerű tárlatvezetés meggyőzött bennünket arról, hogy ide máskor is el kell látogatnunk!

Sajnos, nem maradt időnk a kávézóban kínált tea- és kávékülönlegességek közül választani és azokat elfogyasztani…

A várkastélyban történelmi bútorokkal berendezett, reneszánsz hangulatú vendégszobák foglalhatók.

Ozora más látnivalókkal is szolgál, főterén áll az a jellegzetes barokk kori épület, az egykori nagyvendéglő, amelynek falai között két jeles magyar költő is megfordult. Petőfi Sándor 1841. július 31-én érkezett a faluba, és mint vándorszínész itt, ebben az épületben lépett először a világot jelentő deszkákra.

Illyés Gyula több szállal is kötődött Ozorához, s alkotóéveinek jelentős színhelye volt ez az épület. Itt írta meg a Puszták népe és a Petőfi című műveit.
Illyés Gyula a közelben, Felsőrácegrespusztán született, gyermekkorát Ozorán, a rokonoknál töltötte. Innen kapott ihletésből született meg az Ozorai példa című műve.

A Nagyvendéglő épületében a felújításnak köszönhetően, ma turisztikai információs és fogadóközpont, kiállítóterem, valamint kamara-előadások számára alkalmas színház- és rendezvényterem működik: az Esterházy Fogadóközpont.