Cikkek: Beszélgetések
A Könyvtár Baráti Kör 2013. szeptember 7-ei találkozóján elhangzott előadáshoz kapcsolódó beszélgetés (A hiteles emberi kapcsolatok, a hiteles emberi kommunikáció)
Beszélgetés Szabóné Nagy Mártával és Szabó József Jánossal
Könyvtárunk ajándékba kapta egyik Olvasójától Szabóné Nagy Márta: Márti mama manómeséi című meséskönyvét. A manómesék a Covid-19 járvány idején készültek, 2020-ban. A korlátozások miatt Márti mama mesét mondott a telefonjára, ezt elküldte a gyerekeinek és az unokák akkor hallgatták meg, amikor akarták. A kis manók az unokák, a történetekben az unokákkal együtt átélt kirándulások, élmények keverednek a mesevilággal. A könyv ebből készült, az unokák rajzaival és a mesét hallgató gyerekek számára rajzolós feladatokkal kiegészítve.
Sokan szeretjük és tiszteljük Marikát, aki több évtizeden át körzeti ápolónőként segítette, ápolta községünk lakóit.
Köszönöm, hogy elfogadta a Táborfalvi Mozaik szerkesztőségének felkérését és mesél életéről.
Az elmúlt néhány évre visszatekintve az óvoda és az általános iskola életében nagy változások történnek Táborfalván, mondhatjuk úgy is, hogy generációváltás zajlik. Az intézmények vezetői, óvodapedagógusok, dadusok, tanítók és tanárok, technikai dolgozók vonulnak nyugdíjba, átadva helyüket a fiataloknak…
Szemere Katalin, Kati néni életében is új szakasz kezdődik ez év szeptemberétől, nem az új tanévre készül, hanem a nyugdíjas évekre.
Sokan szeretjük és tiszteljük Katikát. Életéről, hivatásáról kérdeztem.
A Táborfalvi Mozaik című közéleti lap felelős szerkesztői feladatait Fekete Gyula látta el 2016. júniusától kezdődően a 2024. június havi lapszámig. Nem kis idő ez egy újság történetében.
Sinka Nikolett Táborfalva új könvytárosa 2023. október 1-jétől.
Nikit gyermekkora óta ismerem, a könyvtár látogatója, olvasója volt hosszú éveken át. Részt vett a könyvtári baráti kör programjain és több hónapon át munkatársam is volt, az új könyvek feldolgozásában, katalogizálásában segített.
Dr. Bölöni István fogszakorvosunk 2023-ban vette át aranydiplomáját a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Fogorvosi Karán, ahol 50 évvel ezelőtt szerzett diplomát.
2023-ban az „Ország Közepe Kistérség Ifjúságáért” kitüntetésben részesült Szabó Mária, a táborfalvi Csurgay Franciska Általános Iskola nyugállományba vonult címzetes igazgatója. A kitüntetést a pedagógiai pályán elért kimagasló szakmai eredmények elismerése céljából alapította az Ország Közepe Többcélú Kistérségi Társulás, amely a dabasi kistérség tíz települése nevében adományozza a díjat azoknak, akik munkásságukkal a kistérség felnövekvő nemzedékét szolgálták. A kitüntetést Kőszegi Zoltán, Dabas Város polgármestere, a Kistérségi Társulás elnöke adta át a dabasi pedagógusnapi ünnepségen.
2023-ban az „Ország Közepe Kistérség Ifjúságáért” kitüntetésben részesült Szabó Mária, a táborfalvi Csurgay Franciska Általános Iskola nyugállományba vonult címzetes igazgatója. A kitüntetést a pedagógiai pályán elért kimagasló szakmai eredmények elismerése céljából alapította az Ország Közepe Többcélú Kistérségi Társulás, amely a dabasi kistérség tíz települése nevében adományozza a díjat azoknak, akik munkásságukkal a kistérség felnövekvő nemzedékét szolgálták. A kitüntetést Kőszegi Zoltán, Dabas Város polgármestere, a Kistérségi Társulás elnöke adta át a dabasi pedagógusnapi ünnepségen.
-
A Mozaik Szerkesztőbizottsága nevében gratulálok ehhez a szakmai elismeréshez! Hogy érintett, mikor megtudtad, hogy Te részesülsz ebben a szakmai kitüntetésben?
-
Szegeden, egy bevásárlás idején megcsörrent a telefonom és Kőszegi Zoltán, a Kistérségi Társulás elnökének megbízásából egy úr tájékoztatott arról, hogy a nevezett díjat nekem ítélte a Társulási Tanács, melyhez gratulált. Nem akartam hinni a fülemnek, visszakérdeztem, hogy valóban engem keres? Nem tévedés? Megerősített abban, hogy pontosan tudja, hogy rólam van szó. A meglepetés örömmé változott, de értetlenül álltam, hogy érhetett engem éppen most ez a megtiszteltetés?
-
Lassan három éve már, hogy leköszöntél az igazgatói posztról a Csurgay Franciska Általános Iskolában, de nemcsak nyugállományba vonultál, hanem el is költöztél Táborfalváról. Hogy alakult az életed?
-
Közel két éve lakom Dabason, ekkorra épült fel a ház, sok feladatom lett hirtelen. Kialakítottam a ház körül a kertet, berendezkedtem. De néhány nappal a beköltözésem után már munkába is álltam, kezdődött a tanév az új munkahelyemen. Ahogy évekkel ezelőtt elterveztem, új lakóhelyemen vállaltam munkát, a pedagógiai szakszolgálatnál képességvizsgáló gyógypedagógusként dolgozom. Terven felül jött egy kérés a tatárszentgyörgyi általános iskola részéről, hogy gyógypedagógust és magyar nyelv és irodalom szakos tanárt keresnek és rám gondoltak. Igent mondtam, azóta is az iskola pedagógusa vagyok.
-
Szakmai életutad is folytatódik ezek szerint. Mi az a többlet, amit a nyugdíjas évek hoztak? Több szabadidő? Más elfoglaltságok?
-
Szabadidőm nem lett több. Másféle elfoglaltságaim lettek. Változatlanul sokat dolgozom, de nagy könnyebbség a számomra, hogy a vezetői terhek lekerültek a vállamról. Tanítok, vizsgálok, szakvéleményt írok, nem kell megfelelnem százfelé. Amúgy ez lehetetlen is. Alapvető változás, hogy közelebb vagyok a családhoz. Három unokaöcsém és egy unokahúgom van, kicsikék, ovisok, kisiskolások. Nagyon szeretek velük lenni, szükség van a bébiszitterségemre. Így a nyári programom egy része is megvan. Alkalmanként nagy sétákat teszünk a városban a sógornőmmel.
-
Kapcsolatban maradtál Táborfalvával?
-
Nem nagyon. Az elején még sűrűbb volt egy-egy telefon vagy találkozás, mára csak néhány emberrel maradtam kapcsolatban. De azt szeretném elmondani, ha Dabason ismerősökkel találkozom valahol, azok biztos, hogy táborfalviak. És ezek nagyon jó találkozások! Mindig szívesen jövök Táborfalvára.
-
Milyen terveid vannak?
-
Még néhány apróságot szeretnék a házon alakítani, szépíteni. Szeretnék utazni, kikapcsolódni, pihenni. Terveim között szerepel, hogy elolvasom a régen félretett regényeket. A közeljövőben, az új tanévben is folytatom a pedagógiai munkát.
-
1980 óta, 40 éven át tanítottál a táborfalvi általános iskolában, három évig igazgatóhelyettes, majd tizenhét évig iskolaigazgató voltál. Közéleti emberként is megismerhettünk, hiszen önkormányzati képviselőként, illetve a szociális bizottság tagjaként is dolgoztál sok éven át. Több szakmai kitüntetésben részesültél, Művelődési Minisztérium miniszteri dicséret (1990), KLIK oklevél vezetői munkavégzésért (2014), „Táborfalváért végzett munkáért” plakett az önkormányzattól (2014), EMMI Pedagógus Szolgálati Emlékérem (2020), „Az év pedagógusa” elismerés a Tankerülettől (2020). Elhivatott, elkötelezett életutad tapasztalatai alapján mit gondolsz a jelen kihívásairól, mit tanácsolsz a jelen pedagógusainak és a szülőknek?
-
Nem az enyém a bölcsek köve. Nagyon nehéz bármilyen tanácsot adni. Minden helyzet más, minden ember, minden gyerek más. Nincs szabvány recept. Azt gondolom, hogy váljon mindenki egyéniséggé, vállalja fel önmagát, még ha néha nagyon nehéz is, saját maga találja meg a céljait meg a hozzá vezető utat. És legyen nagybetűs EMBER!
-
Köszönöm szépen a beszélgetést!
-
Úgy érzem, hogy inkább én tartozom köszönettel, hiszen már három éve nem vagyok része Táborfalva életének és ezzel együtt a most kapott kitüntetésre a javaslatot Nagy Andrásné Polgármester Asszony és Kundra Erika Jegyző Asszony nyújtották be a Képviselő-testület támogatásával. Ezt mindannyiuknak köszönöm! És neked is köszönöm, hogy felkértél erre a beszélgetésre. Szeretettel üdvözlöm minden táborfalvi ismerősömet, volt tanítványaimat, azok szüleit, nagyszüleit. Ritkán szoktam álmodni, de akkor biztos Táborfalváról, az itt töltött időszakról álmodom. Ez határozta meg az életem.
Sponga József erdésztechnikus, a Kaán Károly Emlékérem kitüntetettje 2020. január 29-én távozott e földi világból, 79 évet élt. Családja, barátai, ismerősei kísérték utolsó útjára római katolikus szertartás szerint. Emlékét megőrizzük!
A Táborfalvi Mozaik 1998. augusztusi számában megjelent beszélgetés közzétételével emlékezünk.
Táborfalva KSE labdarúgó edzőjével, Jánosi Zoltánnal és feleségével, Jánosi Enikővel beszélgetünk.
„Ha Isten velünk, ki lehet ellenünk?”
(Róma 8,31)
2017 őszén a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteiben megtörtént a presbitériumi tisztújítás, mivel a 2012. január 1-jétől tisztségbe lépett presbiterek 6 éves mandátuma az év végével lejárt.
Az újonnan megválasztott testület 2018. január 1-jén kezdte meg működését.
A táborfalvi református gyülekezet leköszönő presbiterei, Péli Istvánné Erzsike, Lehóczki Jánosné Ildikó és Göőz Bertalan átadták feladatukat Tóth Levente újonnan megválasztott presbiterünknek.
December elején találkoztam Tóth Sándorral, hogy festőművész nagynénjéről, a táborfalviaknak különösen fontos Tóth Rozáliáról beszélgessünk.
A Szívós bolt Táborfalva közkedvelt üzlete, vegyes bolt, ahol a vásárlókat jó minőségű áruval, bő választékkal, szép környezetben fogadják. Az emberek komfortérzetéhez, egy település megtartóerejéhez nagyban hozzájárul a szolgáltatások színvonala is.
Szívós Mariann-nal beszélgettünk a családi vállalkozásként működő kereskedés létrejöttéről, jelenéről és a jövőt illető terveikről.
Hosszú évtizedeken át dolgoztunk együtt Arankával, aki a táborfalvi polgármesteri hivatal pénztárosa és anyakönyvvezetője volt. Aranka a pontosságot, precizitást, lelkiismeretességet jelentette – talán ezért is volt kedves, szeretett munkatársunk. Ez év júliusától Aranka nyugállományba vonult.
Köszönöm, hogy fogadott otthonában és beszélgethetünk életútjáról!