Programajánló: Ormánság |
Mindenki számára csodálatos élmény lehet megismerni a Baranya megyei Ormánságot, amely a Dél-Dunántúl gyönyörű, aprófalvas vidéke a Dráva-melléken. A Dunántúl legdélebbi tájegységéhez 52 kisebb-nagyobb település tartozik, legtöbbjük 100-300 lakosú, a két legnagyobb az 1700 fős Vajszló nagyközség, valamint a megközelítőleg 2400 fős város, Sellye, amely a járási központ, és melyet az Ormánság fővárosának is neveznek.
Augusztus elején háromnapos kiránduláson jártunk ezen a vidéken, ahol a szépség ott van az utcákon és a természeti környezetben is, a települések fakazettás református templomaiban, az egykor szebb napokat látott, gazdag porták omladozó falai között is.
A kirándulást lelkészünk, Szemők Andrea Nagytiszteletű Asszony szervezte az Örkényi Református Missziói Egyházközség tagjai számára, amit ezúton is szeretnék megköszönni!
Utunk elsőként a drávaszabolcsi hajóállomásra vezetett, egyórás sétahajózáson vettünk részt a Dráván, a Duna-Dráva Nemzeti Park területén.
A kórósi református templom megtekintése után Siklós következett. A Villányi-hegység déli oldalánál, egy kisebb magaslaton láthatóak a siklósi vár teljes épségben megmaradt falai. Néhányan felidéztük gyermekkorunkat A Tenkes kapitánya (1963) televíziós sorozatra emlékezve, melynek színhelye a siklósi vár és környéke volt. A szépen felújított várban állandó és időszaki kiállítások, programok, kávézó fogadja a látogatókat.
Egy siklósi vendéglőben elfogyasztott ebéd után a villányi borkóstolás sem maradhatott ki. Késődélután érkeztünk meg szálláshelyünkre, a harkányi református gyülekezet vendégházába. Még volt időnk egy esti fürdőzésre a Harkányi Strandfürdőben.
A második nap reggeli áhitattal kezdődött a harkányi református templomban. Hamarosan már Szaporcán, az Ős-Dráva Látogatóközpontban voltunk. Az Ormánság természeti értékeit, hagyományait interaktív kiállítással, őshonos háziállat bemutatóval ismertetik meg az érdeklődőkkel. Tanösvényekkel, környezeti nevelési programokkal egész évben várják a családokat, a diákokat és a pedagógusokat.
Következő úti célunk Sellye volt, ahol a Draskovich-kastély alatti téren áll a Kiss Géza Ormánsági Múzeum épülete, előtte a névadó mellszobra látható. Kiss Géza (1891-1947) Kákics református lelkipásztora volt. Legismertebb műveiben az ormánsági nép életével, tájnyelvével és az egykézés okainak elemzésével foglalkozott (Ormányság, 1937; Ormánysági szótár, 1952). Az 1966-ban létrehozott múzeum főépületében rendezték be az Ormánság népművészetét és a Kiss Géza életét és munkásságát bemutató kiállítást. Az udvaron egy talpasház portája látható, melynek a lakóépületét egy Csányoszrón lebontott ház elemeiből készítették. Benne XIX. század végi paraszti lakásbelső látható. A házhoz kamra, ólas (istállós) pajta, disznóól, méhes és gémeskút is tartozik. Valamennyi a régi ormánsági fa- és favázas építkezés emléke. A portán kívül állították fel a gyöngyfai katolikus haranglábat.
A múzeumlátogatás után a helyi Ormánság Étteremben ebédeltünk, majd a párszáz méterre lévő Draskovich-kastélyt körülvevő arborétumban tettünk egy sétát. A Dél-Dunántúl legszebb és legfajtagazdagabb parkjának tartott 7,65 hektáros terület botanikai értékei miatt 1965-ben került védelem alá, és lett arborétum. Számtalan ritkaság található itt, többek között mamutfenyő, balzsamfenyő, jegenyefenyő, rózsás-szegélyű vérbükk, aranytuja vagy japánakác.
Aznapi szállásunk Kákicson várt bennünket, az odavezető úton néhány jellegzetes ormánsági templomot is megnézhettünk: Sámod, Zaláta, Drávaiványi A drávasztárai csónakkikötőhöz is kimentünk, megcsodáltuk a Dráva és a környező táj szépségét a lemenő nap fényeinél…
Kákicson megújult a református templom, a parókia és környezete. Idén nyáron a Kiss Géza lelkipásztor életét és az Ormánságot bemutató emlékkiállítás szomszédságában ifjúsági és gyülekezeti csoportok fogadására alkalmas szálláshely készült az egykori csűr épületéből. Szinte elsőként vehettük igénybe ezt a nagyszerű vendégházat!
A harmadik nap reggelén néztük meg a kákicsi templomot. Öröm volt látni, hogy a néhány éve még sérült, ütött, kopott templombelső ragyogó fehér, tisztaságot, békességet árasztó szent hellyé változott! Egykoron ebbe a templomba járt Nagymamám, aki 1902-ben a közeli Okorágon született és lelkipásztora Kiss Géza volt, akire élete végéig nagy szeretettel emlékezett. Felemelő és megható volt számomra, hogy elénekeltük itt Nagymamám legkedvesebb énekét, a 42. zsoltárt, „Mint a szép híves patakra a szarvas kívánkozik…”.
A reggeli áhitat a páprádi templomban volt, ahol a gyülekezet presbitere, aki a község polgármestere is, bemutatta a templomot és a települést.
A vajszlói református templomban szeretettel fogadtak bennünket, a vasárnapi istentiszteleten igét hirdetett Szemők Andrea Nagytiszteletű Asszony. Különleges alkalom volt ez, hiszen Tiszteletes Asszony és férje tíz éven át szolgáltak lelkipásztorként Vajszlón. Szeretetvendégséggel zárult a találkozás, ahol megkóstolhattuk a méltán híres, mézédes vajszlói dinnyét!
Az istentisztelet után a Kodolányi János Múzeumot látogattuk meg, melyet Vajszló központjában nyitottak meg a régi erdőgondnoki épületben, hiszen ez volt hajdan Kodolányi János apjának, Kodolányi Gyulának az irodája.
Kodolányi János (1899-1969) író szellemi szülőföldjének tartotta az Ormánságot, ő emelte a szépirodalomba e vidék sajátos etnikai világát, társadalmi problémáit, embereit. Néhány jelentősebb alkotása, amelyben megjelenik az Ormánság ihlete: a tatárjárás korában játszódó regénytrilógiája, a Julianus barát, A vas fiai, Boldog Margit, valamint a Baranyai utazás, a Süllyedő világ, a Vízválasztó.
Egy helyi vendégfogadóban ebédeltünk, jellegzetes ormánsági ételt, kötött gombóclevest is ettünk.
Elérkezett a hazaindulás ideje…
Miről szólt ez az utazás?
Bepillantást nyertünk egy elzárt, talán kevéssé ismert világba, ahol fogyatkozik a lakosság, de ahol igazi lokálpatriótákkal találkoztunk. Nagyszerű emberekkel, akik a nehézségek ellenére mindent megtesznek azért, hogy megőrizzék szellemi, kulturális örökségüket. Kedves, szeretetteljes embereket ismertünk meg, akik tudják, hogy ez az ő otthonuk… Példaértékű életek!
Borsi Mária
További fényképek a galériában láthatók >>
Kapcsolódó tartalom:
- Lámpás az utókornak (Parokia.hu) - Eke Máté, Buga Jakab: minden, amit A Tenkes kapitányáról tudni érdemes (Újságmúzeum) |
· Admin - 2024. August 16. 12:17 207 megnyitás · |
2024. September 07. Saturday, 19:57:02
Nagyközségi és Iskolai Könyvtár
Online katakógus
1993. február - 2023. október
Navigáció
Legújabb cikkek
· Több évtized a közig...
· Új könyvtárosunk: Ta...
· Programajánló: Ormánság
· Örkényi Református T...
· Elköszön a felelős s...
· Napjaink Erdélyben
· Erdélyi kirándulás
· Ismét Erdélyben jártunk
· Költészet a pódiumon...
· A nemzeti összetarto...
· Beszélgetés Szücs Gá...
· Partneriskolai kapcs...
· Borsi Mária Olvasóve...
· Programajánló: Buzsák
· Helikon Archívum
· Új könyvtárosunk: Ta...
· Programajánló: Ormánság
· Örkényi Református T...
· Elköszön a felelős s...
· Napjaink Erdélyben
· Erdélyi kirándulás
· Ismét Erdélyben jártunk
· Költészet a pódiumon...
· A nemzeti összetarto...
· Beszélgetés Szücs Gá...
· Partneriskolai kapcs...
· Borsi Mária Olvasóve...
· Programajánló: Buzsák
· Helikon Archívum