Mathiász János (Ádámfölde, 1838. február 22 - Kecskemét, 1921. december 3.)
Nemesítése
Mintegy 3700 szőlőfajtát nemesített, amelyből 50-60-at ma is termesztenek.
Mathiász-féle szőlőültetvény ma is van számos európai országon kívül Kaliforniában, a Krímben, Izraelben, Dél-Koreában és Dél-Afrikában is. A fajták további világszerte elterjedt fajták szülői lettek.
Saját fajtái közül 12 terjedt el jelentősen:
Cegléd szépe
Erzsébet királyné emléke
Ezeréves Magyarország emléke
Kecskemét virága
Mathiász Jánosné muskotály
Szőlőskertek királynője
Szauter Gusztávné muskotály.
A világban legismertebb a szőlőskertek királynője és a csabagyöngye, ez utóbbit ő nemesítette, de Stark Adolf nevelte fel.
1890-től Kecskeméten jelentős nagybirtokot vásárolt, és a két működési területe között ingázott. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a Tokaj-Hegyalját 1885-90 között kétszer is szinte teljesen elpusztító filoxéra-járvány után a borászat megmentésében, (csak a szőlőskei ültetvény maradt meg). Kecskeméti birtokáról vagonszám szállította Tokajra az egészséges szőlővesszőket. Ez tette lehetővé, hogy Tokaj-Hegyalja borászata ismét feléledjen.
Emlékezete
Emlékét Kecskeméten múzeum, Kecskemét-Katonatelepen általános iskola, a róla elnevezett borrend és a szintén róla elnevezett díj őrzik. Kecskeméten a hegyközséget is róla nevezték el. Debrecen-Pallagon utca viseli a nevét. Balatonbogláron középiskola viseli a nevét.
(Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Mathi%C3%A1sz_J%C3%A1nos)
A Mathiász János Díj Kecskemét város által adományozott elismerés. A díj évente két személy vagy munkacsoport részére adományozható:
„szőlő- és gyümölcsnemesítői, valamint honosítói tevékenység körében kiemelkedő gyakorlati és elméleti munkát végzők elismerésére,
a mezőgazdaság jelentős fejlődését szolgáló tudományos, kutatási és műszaki fejlesztési tevékenységek elismerésére,
a mezőgazdaság és élelmiszeripar területein alkalmazott – példaértékű – új eljárásokat, korszerű módszereket megvalósító termelőknek, illetőleg az elterjesztésben sikereket elérő személyek elismerésére.”
(Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Mathi%C3%A1sz_J%C3%A1nos-d%C3%ADj)
Ajánlott oldal:
A szőlőnemesítés története http://mek.niif.hu/02100/02185/html/1115.html