A Hungarikum Bizottság döntése alapján 2015-től nemzeti büszkeségeink között tudható hungarikum a nemzetközileg is egyedülálló ellátási rendszer, a Magyar Védőnői Szolgálat.
Az 1915-ben létrejött Országos Stefánia Szövetség célul tűzte ki a csecsemőhalandóság csökkentését, a születésszám növelését, ezáltal a népesség számbeli erősítését, valamint a tudatlanság és a babona elleni küzdelmet. 1927-ben megalakult a Zöldkeresztes Egészségvédelmi Szolgálat, az elnevezés a nemzetközi környezetvédő mozgalmakra utal.
A zöldkeresztes védőnők feladatai az anya- és csecsemővédelem, az iskola-egészségügy, a nemi betegségek és a TBC elleni küzdelem, a betegek otthoni ápolásának megszervezése és
a szociális gondozás volt. A Stefánia Szövetség és a Zöldkeresztes Egészségvédelmi Szolgálat 1941-ben egyesült. 1948-tól a szolgálat működésében jelentős változások következtek be: 1950-ben megalakult az Egészségügyi Minisztérium és így a védőnői szolgálat egységes irányítás alá került a gyógyítással. 1951-től a körzeti orvos mellett védőnőket is kihelyeztek az ellátási körzetekbe.
Az egészségügyi alapellátásnak jelenleg is két erős pillére van: a háziorvosi és a védőnői rendszer.